Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum
“Czas dobrej nowiny”

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...” W takie właśnie wyjątkowe przedpołudnie 20 grudnia na corocznym spotkaniu wigilijnym kierownik naszego Warsztatu Pani Barbara Kucharska powitała nas oraz wszystkich przybyłych gości: Pana Tomasza Zwolińskiego- wiceburmistrza, Panią Barbarę Czachurę- przewodnicząca Rady Miejskiej, Pana Pawła Białasa- wicedyrektor Spółdzielni Mieszkaniowej, ks. Proboszcza Dariusza Salskiego i Panią Halinę Benedyk. Na początku uroczystości zaprezentowaliśmy nasze umiejętności w programie słowno – wokalnym o Bożym Narodzeniu i kolędach. Przypomnieliśmy sobie chwilę narodzin Jezusa wsłuchując się w ewangelię odczytaną przez kierownika WTZ. Gdy ucichły ostatnie słowa Pisma Świętego nasi goście zabrali głos życząc nam tego co najlepsze. Potem złożyliśmy sobie życzenia i przystąpiliśmy do konsumowania pysznych ciast. Delektowaliśmy się smakowitościami i wspólne radosne kolędowanie oraz rozmowy, było dużo śmiechu i radości. Nadszedł też czas na podarki, każdy z uczestników tego wyjątkowego spotkania dostał smakowite pierniczki oblane kolorowym lukrem, za które składamy serdeczne podziękowania Pani Urszuli Mrówka. im dobroczyńcom. Bardzo dziękujemy kadrze WTZ za organizację tej wigilijnej uroczystości.

Autor: Agata Rybicka„Kino Poznania otwarło się dla nas”

Okres przedświąteczny to czas na oderwanie się od codzienności, czas odpoczynku. Nasz WTZ  wybrał się do kina „Posnania”, gdzie 19 grudnia 2018 r. odbyła się polska premiera filmu „Mary Poppins powraca”. Według mnie czarodziejski musical przeniesiony do sali kinowej, który za sprawą twórcy i świetnej gry aktorów dał nam wyjątkową przyjemność oglądania "Mary Poppins powraca" jest nie tylko powrotem ukochanej filmowej bohaterki sprzed sześciu dekad, ale też obejrzeniem kina, jakie wówczas tworzono. Zabrani zostaliśmy na zakurzony stryszek angielskiego domostwa gdzie działy się niesamowite rzeczy. Oglądając film wierzyłem, że „wszystko jest możliwe- nawet niemożliwe”,były mądre teksty piosenek, które dały dużo do myślenia wystarczyło wsłuchać się w treść. Po seansie udaliśmy się do pobliskiego McDonald’s, na dobre “jedzonka” Pełni wrażeń wróciliśmy do Swarzędza.

Autor: Michał Ogoniak“Opowieści Dziadka Mroza”

17 grudnia 2018 roku w Swarzędzkiej Bibliotece mogliśmy spotkać niezwykłego gościa -  Świętego Mikołaja. W czasie spotkania przekonywał nas, że warto mieć marzenia oraz odpowiedział na nasze pytania i przybliżył nam swą postać. Mogliśmy się dowiedzieć, że urodził się na terenie obecnej Turcji w 270 roku. Był synem greckiego kupca, już od dziecka dzielił się z potrzebującymi. Później wybrał życie zakonne, był szanowanym człowiekiem, zostając zwolniony z kamieniołomów udał się do papieża, który posłał go by nauczał ludzi. Był świętym kościoła katolickiego,  patronem żeglarzy. Był biskupem ok 40 lat. Umarł w Mitrze a Jego relikwie znajdują się w Barii. W miejscowości Kalewala są odczytywane listy od dzieci do Świętego Mikołaja. Tradycja św. Mikołaja do końca roku jest obchodzona w Laponii i innych krajach. Na zakończenie spotkania każdy z nas otrzymał od tego niezwykłego gościa mały upominek.

Z całego serca dziękujemy:

Mikołajowi za miłe spotkanie oraz pracownikom biblioteki za organizację tego wydarzenia.

Autor: Michał Ogoniak, Agata Rybicka“Świąteczne wędrowanie”

Pogoda nam nie straszna więc pełni wigoru w grudniowe zimowe przedpołudnie mimo holującego dookoła wiatru wraz z kadrą wybraliśmy się z wizytą do swarzędzkiej Szkoły Podstawowej nr 3. Nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od „trójki”, w której mieliśmy okazję zobaczyć  jasełka bożonarodzeniowe wystawione przez uczniów z klasy 8c. Po przybyciu na miejsce wraz Uczniami podstawówki zasiedliśmy w holu tej gościnnej placówki i z dużym zaciekawieniem czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Przedstawienie wprowadziło nas w świąteczny klimat przypominając chwile narodzin Jezusa Chrystusa. Przenosząc się do dawnych czasów mogliśmy poczuć radość z przyjścia na świat Bożej dzieciny oraz wczuć się w dramaturgię tamtych chwil. To ciekawe przedstawienie pozwoliło nam jeszcze głębiej przeżyć święta. Podziwialiśmy również perfekcyjną grę aktorów przepiękny kunszt wokalny uczniowskiego chóru i solistki w repertuarze świątecznym oraz śliczne kostiumy. Tuż po zakończonym widowiska podziękowaliśmy wykonawcom i nauczycielom gromkimi brawami oraz małym upominkiem. Bardzo dziękujemy kadrze szkoły oraz uczniom za zaproszenie.

Autor: Agata Rybicka i Michał Ogoniak“Olimpiada radości w Ekosie”

Stare przysłowie powiada:„W zdrowym ciele zdrowy duch” i jest w tym dużo prawdy.Dobre zdrowie i właściwe samopoczucie każdego z nas w dużej mierze zależą od aktywności życiowej. Warto w sposób mądry uprawiać różne dyscypliny sportowe, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu – jednym słowem dbać o rozwój własnej kondycji fizycznej. 7  grudnia 2018 po raz 16-ty zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnioną Szkołę Fundacji Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu na przygotowane przez uczniów dla naszego Warsztatu zawody. Igrzyska otworzył dyrektor szkoły wraz z przewodniczącą naszego Stowarzyszenia Na początku w imieniu uczestników WTZ złożyłem przysięgę: “Z radością i uśmiechem będę pokonywał wszystkie konkurencje sportowe i zdobywał medale” Po przysiędze razem z wolontariuszami, którymi byli  uczniowie EKOSU, ruszyliśmy na stanowiska sportowe. Każdy z nas, biorących udział w zawodach, miał okazję zmierzyć się w takich konkurencjach jak śnieżna kula, slalom mikołajkowy, traf i rzuć do kosza, ćwiczenia na równoważni, łańcuch choinkowy, rzut w ciemno Wiele osób obdarzyło nas uśmiechem i ciepłem i choć na dworze panowała słota w naszych sercach świeciło słońce!. Każdy uczestnik “Olimpiady Radości” otrzymał medal Dziękujemy za długoletnią przyjaźń i miłą atmosferę na igrzyskach. W Waszej szkole czujemy się bardzo dobrze. Czekamy na przyszłoroczne igrzyska świąteczne.

Autor: Michał Ogoniak“100-lecie Polski”

Polska, to kraj bogaty w historyczne przeżycia. Sto lat odzyskania Niepodległości, to piękny czas. Dzięki heroicznej walce tylu wspaniałych ludzi, którzy oddali życie za naszą wolność. Powinniśmy być z tego powodu dumni i oddać hołd tym wspaniałym ludziom i docenić ich ogromny trud. 11 listopada, to dzień refleksji i zadumy, również nad własnym życiem. Boże, dziękujemy Ci za wolną Polskę oraz za każde oddane za nią życie i przelaną krew.

Autor: Agata Kiejdrowska“Bal z Mikołajami 2018”

1 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów odbył się “Bal z Mikołajami” dla podopiecznych Stowarzyszenia i młodszych dzieci objętych opieką OPS-u. Jest to właściwie jedyna impreza, w trakcie której możemy wspólnie bawić się z naszymi kolegami i koleżankami, których na co dzień nie spotykamy. Przewodnicząca stowarzyszenia Pani Barbara Kucharska powitała zebranych gości, następnie głos zabrali Burmistrz Miasta Marian Szkudlarek i osoby z Rady Miejskiej. Zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej w podziękowaniu za pomoc, zaprezentował program artystyczny. Zaśpiewał piosenkę  “Patrz sercem” a ja miałem zaszczyt w ciepłych słowach podziękować wolontariuszom i gościom za bezinteresowną pomoc. Chwile humoru zapewnił nam kabaret “Urwis”, pokazał on jak Elf zaczynający pracę robi wszystko, by przypodobać się Mikołajowi ale to mu nie wychodzi. Trzeba powiedzieć, że nie zapomniała o nas także w tym roku znana artystka mająca ogromne i wspaniałe serce P. Halina Benedyk, która rozpoczęła  swoim występem  tańce z Mikołajami. Oprawą muzyczną i rozgrzaniem wszystkich zebranych do skocznej zabawy zajmował się Pan Robert Olszewski i jego zespół „Music Max”. Przez cały wieczór grano najlepsze polskie i zagraniczne przeboje bawiąc wszystkich uczestników balu. Firma “Blum” jak co roku nie zawiodła nas i wcieliła się w Mikołajów i Mikołajki, za co serdecznie dziękujemy. Na zakończenie balu podopieczni Stowarzyszenia otrzymali paczki ze słodyczami. W imieniu uczestników zabawy serdecznie dziękuję Wszystkim Kochającym Ludziom, którzy pomogli zorganizować „Bal z Mikołajami” i sprawili, że mogliśmy przeżyć dzień pełen radości. Dziękujemy Władzom Gminy i Powiatu, P. Burmistrzowi, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3, P. Przewodniczącej, P, Wandzie Konys, Rady Miejskiej, P. Małgorzacie Nowak z cukierni “Magdalenka” Firmie BLUM i wszystkim Wolontariuszom oraz Darczyńcom.

Autor: Michał Ogoniak

 “Wyjście do Muzeum Swarzędzkiego”

Ładna listopadowa aura zachęciła nas na spacer w celu zobaczenia nowo powstałego Muzeum. Ze starej remizy strażackiej utworzono Centrum Historii i Sztuki. Miejsce to jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w budynku znajduje się rampa oraz winda, dzięki czemu my niepełnosprawni możemy poznać szerzej tajemnice naszego miasta. We wnętrzu znajduje się piękna podświetlana makieta ukazująca szczegółowo najważniejsze obiekty i ulice w mieście. Można zobaczyć wiele ekspozycji jak stare zdjęcia, obrazy a nawet techniki rzemieślnicze. Patrząc na te ekspozycję widzimy, że Swarzędz zmienił się nie do poznania. Ponadto w centrum znajdują się interaktywne puzzle nawiązujące do historii miasta oraz znanych postaci. Można wcielić się w postać historyczną czy pobyć w dawnym Kinie „Rusałka” W muzeum w ramach uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości została otwarta wystawa zatytułowana. Walka o odzyskanie niepodległości i jej obrona od 1974 do 1945”. Zbiór  ekslibrisów  obrazkowych i podpisów autora wystawy  zrobiła na  mnie duże wrażenie. Jako 1290 osoba odwiedzająca muzeum jestem zadowolony, że nie zapomniano o osobach niedowidzących, niewidomych i niepełnosprawnych.

Z chęcią będę wracał do naszego muzeum.

Autor: Michał Ogoniak

<= Cofnij Do przodu =>


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2018

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,