Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum


"Sportowe zmagania w bocci"

Sport dla każdego z nas jest bardzo ważny. Dla osób zmagających się z niepełnosprawnościami jest rehabilitacją i ciekawą zabawą, pozwala wyrazić emocje i daje satysfakcję z odniesionych sukcesów. 20 października uczestniczyliśmy w XVII Powiatowym Turnieju Bocci. Organizatorem tego turnieju było Stowarzyszenie "Promyk" z Konarzewa. Na początku powitano wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości i sponsorów, którzy pomagali w zorganizowaniu zawodów. Zmagania rozpoczęliśmy przy dźwiękach orkiestry dętej z Dopiewa. Gra polegała na podzieleniu się na drużyny a następnie każdy z nas otrzymał czerwoną lub niebieską bilę, którą należało rzucić jak najbliżej białej kuli. Nad przebiegiem gry czuwał sędzia. Uczestnictwo w zawodach było dla nas ciekawym przeżyciem. Chociaż nie udało nam się wygrać, to bardzo nam się podobało i cieszymy się, że uczestniczyliśmy w tych sportowych zmaganiach po raz pierwszy, ja osoba niewidząca brałam w nich udział po raz pierwszy i dałam radę!

Autor: Agata Kiejdrowska"Podróż do Turcji"

Niektórzy mówią, nie lubię poniedziałku, ale dla nas poniedziałek, piętnasty października był bogaty w ciekawe podróżnicze przeżycia. Na zaproszenie Pani Dyrektor z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu za sprawą pana podróżnika, udaliśmy się do Turcji a konkretnie do Stambułu. Jest to miasto, w którym przewija się dużo turystów. Pan Andrzej przybliżył nam historię Stambułu, miasta pełnego ciekawych zabytków oraz historycznych wydarzeń. Dowiedzieliśmy się, że w tym mieście dokonuje się wiele terrorystycznych zamachów, które mają wymiar polityczny.  Obejrzeliśmy slajdy i zapoznaliśmy się z kulturą Stambułu. Ludzie tam mieszkający są muzułmanami, modlą się w meczetach, do których się wchodzi boso, by oddać cześć swojemu stwórcy. Można tam również zwiedzić Kościół św. Antoniego z Padwy i uczestniczyć we mszach świętych odprawianych w języku polskim. Dużym autorytetem dla Turków był Papież Jan XXIII, który był późniejszym Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. Obejrzeliśmy również świątynię Opatrzności Bożej, widzieliśmy mnóstwo straganów z ciuchami, owocami i warzywami. Bohater naszej podróży, przedstawił nam sposób wyciskania soków w tym regionie. W Stambule są również kręcone telewizyjne  seriale- to taka ciekawostka dodana ode mnie. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którzy zarażają nas swoją pasją i dzielą się z nami swoimi przeżyciami.

Autor: Agata Kiejdrowska

 Uwaga rodzice dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością!

Uwaga rodzice dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu (PCPR) dysponuje środkami na dofinansowanie:

  • likwidacji barier w komunikowaniu się (np. komputery, laptopy, tablety itp.)
  • likwidacji barier technicznych (np. wózki, schodołazy, podjazdy, przystosowanie łazienki itp.)

Zachęcamy do składania wniosków osoby, które w ostatnich 3 latach nie korzystały z takiej pomocy.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 61 222 29 06W dniach 2 do 4 października 2018 roku odbyła się wycieczka do Sandomierza-przepięknego miasta nad Wisłą, w którym już od 10 lat jest kręcony  telewizyjny serial “Ojciec Mateusz”. Jest tam od niedawna muzeum figur woskowych, w którym  postacie aktorów są naturalnej wielkości i z każdym rokiem ich kolekcja się powiększa. Przypomniały nam film oglądany w każdy czwartek. Sandomierz jest jednym            z najstarszych w Polsce miast położony na siedmiu wzgórzach, które stanowią zakończenie Gór Świętokrzyskich, zachowano w nim średniowieczny układ ulic i zabytków. Spacerując po rynku podziwialiśmy ratusz wraz z barwnymi kamienicami, Bramę  Opatowską, Ucho Igielne, Bazylikę Katedralną pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej  Maryi Panny wzniesioną w latach 1360-1382r., tą gotycką świątynie ufundował król Kazimierz Wielki. Miasto bardzo nam się podobało. Drugiego dnia zawitaliśmy do Łańcuta, by zwiedzić tam zamek                  o ciekawej architekturze a w nim wspaniałe wnętrza przepełnione obrazami i meblami z dawnych lat. Byliśmy też w powozowni gdzie mogliśmy zobaczyć czym jeździli mieszkańcy zamku. To jest bardzo ciekawe i piękne miasto. W trzecim dniu naszej wędrówki trafiliśmy    do Kozłówki wspaniałego pałacu, gdzie poznaliśmy historię rodu Zamoyskich, mogliśmy podziwiać przepiękne portrety założycieli tego miejsca położonego wśród lasów. Spacerowaliśmy też po rosarium, odwiedziliśmy przypałacowy kościółek  i tego samego dnia ukazał się naszym oczom Kazimierz Dolny nad Wisłą- miasto pełne zabytków, a kręte i wąskie uliczki przyciągają swym urokiem turystów z kraju oraz za granicy. Udało się nam zobaczyć Kościół Fary Górę Trzech Krzyży. W Kazimierzu żyją obok siebie ludzie wielu wyznań i kultur. Wizyta    w nim dostarczyła nam wielu wrażeń w piękne słoneczne popołudnie, gdy promienie słońca przeglądały się w Wiśle. Z żalem żegnaliśmy    to urocze miasto. Bardzo cieszymy się, że dane nam było poznać kolejne ciekawe miejsca w naszym kraju. Dziękujemy Panu Wojewodzie, że pomógł nam spełnić to marzenie. Pragniemy z głębi serca bardzo gorąco i serdecznie podziękować za ten wspólnie spędzony czas      na poznawaniu tego co piękne i ciekawe. Dzięki turystyce jeszcze bardziej się integrujemy i sprawia nam to wiele radości.                         

Uczestnicy jesiennego wędrowania wraz z rodzicami i opiekunami.

Autor: Mirosława Penczyńska- uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Swarzędzu"Spotkanie z Piosenką religijną osób niepełnosprawnych- Anielskie Śpiewogranie 2018"

29 września, w sobotę, w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia na osiedlu Kościuszkowców w Swarzędzu, odbył się “XIV Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej osób Niepełnosprawnych". Patronat nad przeglądem objął Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Przegląd poprowadziła Sylwiana Hańczyc a nad przebiegiem uroczystości czuwała Pani Basia Kucharska, która kieruje Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Cieszymy się z tego, że możemy uczestniczyć w takich uroczystościach i wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami cieszyć się muzyką i śpiewem. Jako organizatorzy przeglądu, wspólnie ze wszystkimi, poprosiliśmy Anioła Stróża w piosence “Aniele Aniele”, by nad nami czuwał. Po modlitwie przeprowadzonej przez ks. Proboszcza Dariusza Salskiego zaśpiewaliśmy ukochaną pieśń Ojca św. "Barkę". Modlitwa nasza została wyrażona śpiewem i zachęciła uczestników przeglądu do indywidualnych i zespołowych występów. Śpiewane przez wszystkich zebranych piosenki religijne, zachęcały do zabawy i okazania wdzięczności gościom i sponsorom, bez których nasz przegląd nie mógłby się odbyć. Nasze talenty i zdolności artystyczne oceniali wybrani goście. Byli to między innymi: Burmistrz Swarzędza Pan Marian Szkudlarek, Pani Barbara Czachura- Przewodnicząca Rady Miejskiej, Urszula Jankowiak i Michał Marzec oraz ks Proboszcz Dariusz Salski. Jak co roku mieliśmy zaszczyt gościć na naszej uroczystości artystów Opery Poznańskiej Panią Urszulę Jankowiak oraz Państwa Michała i Wandę Marzec, którzy swoim śpiewem poruszyli głęboko nasze serca. Na początku uroczystości zaśpiewali Pieśń Ave Maryja po której wszyscy byli zachwyceni.

W konkursie wzięło udział 12 zespołów:

- Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ”SOKOŁY” z Poznania.

- Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących z Poznania.

- Szkoła Podstawowa nr 3 ze Swarzędza

- Dom Samopomocy z Puszczykowa

- Warsztat Terapii Zajęciowej z Murowanej Gośliny

- Warsztat Terapii Zajęciowej z Otusza

- Warsztat Terapii Zajęciowej z Baranowa działające przy Stowarzyszeniu „ROKTAR.

- Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” z Drzązgowa *

- Stowarzyszenie „KLAUDYNKA” z Kórnika

- Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”, Warsztat Terapii    Zajęciowej z Konarzewa

- Warsztat Terapii Zajęciowej ze Swarzędza.

Każdy śpiewający otrzymał na pamiątkę dwa aniołki z drewna wykonanego przez uczestników naszego warsztatu oraz pięknego ozdobnego aniołka z ciasta. 170 takich aniołków upiekła i ozdobiła na “Anielskie Śpiewogranie” Pani Urszula Mrówka- dziękujemy za taką miłą niespodziankę. Każdy zespół otrzymał nowoczesny odtwarzacz radiowy CD/USB/MP3, pamiątkową statuetkę i dyplom. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni "Abba Ojcze i po wyjściu z Kościoła na znak naszej wiary w to, że Jan Paweł II jest wśród nas, wznieśliśmy do nieba kolorowe balony wypełnione helem. Gdy balony leciały w górę po słonecznym niebie, my chwyciliśmy się za ręce, zrobiliśmy krąg i zaśpiewaliśmy nasz hymn Stowarzyszenia "Jaka siła" i udaliśmy się na poczęstunek. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomagali w przygotowaniu a w szczególności dziękujemy Władzom Gminy i Powiatu za wsparcie finansowe, Pani Urszuli Mrówka, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, Księdzu Proboszczowi, Pani Małgorzacie Nowak z Cukierni “Magdalenka”, Pani Wandzie Konys, Gościom, Wolontariuszom, Pracownikom, Zarządowi  Stowarzyszenia, Pani Urszuli Jankowiak, Państwu Wandzie i Michałowi Marzec.

Do zobaczenia za Rok!

Autor: Agata Kiejdrowska

 

Relacja z przebiegu Festiwalu Piosenki Religijnej Anielskie Śpiewogranie 2018

http://telewizjastk.pl/programy/czytaj/anielskie-spiewogranie2NFZ REHABILITACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCHJesienne zabawy w wiosce indiańskiej w Józefowie

26 września dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu oraz osoby niepełnosprawne z Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Swarzędza dwoma autokarami udały się do Józefowa, gdzie znajduje się magiczna, malownicza wioska indiańska na dzikim zachodzie. Po dotarciu do celu udaliśmy się na spotkanie z szeryfem, obecnym stróżem prawa tego uroczego miejsca, który wyjaśnił nam atrakcje jakie nas czekają oraz jakie panują na miejscu zasady. Rozpoczęliśmy zmagania zręcznościowe od rzutu siekierą do celu a następnie rzut kapeluszem do celu, łowienie złota, przeciąganie liny, dojenie krowy z podziałem na drużyny dziewczyn i chłopaków. W ostatniej konkurencji nasze panie okazały się mistrzyniami. Między konkurencjami mogliśmy podróżować starym powozem oraz poczuć się jak poszukiwani listem gończym. Wszyscy podróżnicy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie przy wiosce indiańskiej, gdzie nadano nam imiona indiańskie. Na koniec najodważniejsi mogli ujarzmić byka na rodeo. Był to czas na chwilę zabawy i oderwania się od codzienności a to przeżyliśmy  dzięki Panu Ireneuszowi Szpotowi i Stowarzyszeniu Polskich Dealerów Opla, którzy sfinansowali nam wycieczkę. Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że dopisała nam pogoda.

Autor: Michał OgoniakŚwiat się śmieje- Lisówki

“Świat się śmieje”- pod tym hasłem już po raz szesnasty spotkaliśmy się 19 września na pikniku “barierom stop” w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Imprezę integracyjną rozpoczął kabaret “Czesław”, który swoim przedstawieniem wprawił nas w dobry humor. Po  nich przyszła pora na zmagania sportowe z zupełnie nowymi konkurencjami, było to dla nas zaskoczeniem. Braliśmy udział w takich konkurencjach jak: wkręcanie śruby, alkogoogle,, kompletowanie rekwizytów dla cyrkowca, kokon- wiązanie wspólne rąk oraz odgadywanie tytułów filmów i bajek w kategorii “Ale kino”. Zmagania zakończono pysznym posiłkiem regeneracyjnym, po którym odebraliśmy nagrody i pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Dziękujemy za zaproszenie i dobrą zabawę.

Autor: Mirosława PenczyńskaVI Zlot Talentów w Luboniu

14 września udaliśmy się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Luboniu na “VI Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych- Zlot Talentów 2018”. Mogliśmy podziwiać występy artystyczne w kategoriach, teatr, teledysk, plastyka oraz wokalne występy muzyczne. W kategorii występów wokalnych nasza reprezentantka Agnieszka Bagrowska za piosenkę “Papierowy księżyc” zdobyła czwarte miejsce a Sandra Paetz za utwór “Zagubiony” drugie miejsce. W kategorii teledysk nasz Warsztat był czwarty a w kategorii  plastycznej również zajęliśmy wysokie drugie miejsce za pracę pt. “Zaczarowane drewno”. To magiczne drzewo zostało wykonane przez Agatę Rybicką, Agnieszkę Szydłowską oraz Piotra Śliwińskiego. Finał “Zlotu Talentów” zakończyła wspólna zabawa przy muzyce biesiadnej granej przez zespół “Cuda Wianki”.

Autor: Agnieszka SzydłowskaPiknik u Państwa Zawadów

6 września gościliśmy w ogrodzie u Państwa Zawadów, który znajduje się na terenie "EuroHotelu".  W ten piękny ciepły dzień wspólnie spędziliśmy czas spacerując po zielonym, zadrzewionym terenie podziwialiśmy zwierzęta: kozy, króliki, strusie, lamę oraz barwne papugi które urzekały swoim śpiewem. Zwierzęta przypominały nam o ciepłych krajach skąd pochodzą. Wspólne biesiadowanie przy dźwiękach muzyki integrowały wszystkich do zabawy na świeżym powietrzu a pyszny posiłek dopełnił całości. Szybko mijający czas sprawił, że nie chciało się nam wracać do warsztatu. Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Elżbiecie, Zbigniewowi Zawadom za  wspaniałe chwile spędzone razem, które będziemy długo wspominać.

Autor: Mirosława Penczyńska, Agata Kiejdrowska<= Cofnij Do przodu =>


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2018

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,