Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum


XXIII Olimpiada Sportowa

Pełni młodzieńczego wigoru w wiosennej aurze 11 maja tego roku wraz kadrą udaliśmy się na hale sportową “Unii Swarzędz” by uczestniczyć w corocznych Igrzyskach Sportowych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Pana Mariana Szkudlarka. Organizatorami zawodów byli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Swarzędzu. Na miejscu, tradycyjnie, każdy zawodnik trafił pod ”troskliwe skrzydła” wolontariuszy, którzy przybyli z pobliskich szkół. Na początku zawodników, gości przywitała Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Pani Arleta Łukasik. Otwarcia Olimpiady dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. Przed przystąpieniem do konkurencji mieliśmy okazję podziwiać popisy taneczne uczniów SP4 oraz wokalne naszej warsztatowej koleżanki Sandry Paetz w hymnie olimpijskim pt. „ I my możemy się śmiać”. Po wysłuchaniu hymnu rozpoczęły się sportowe zmagania. Zmierzyliśmy się w 17 dyscyplinach takich jak: rzut gumowymi obręczami na pachołki, rzut piłką do kosza, zabawy manualne, łapanie obręczy na laskę czy krzyżak z obręczami, gra oddechowa ‘Blow Lotto”, rzut bilami do celu, rzut piłką do ruchomego celu, strzały piłką do bramki, kręgle, kolorowe wyspy, tunel, strzał piłki do hokeja do małej bramki, trąba powietrzna, wygibajtus, slalom zręcznościowy, przeciąganie się na linie na deskorolce, zabawa koordynacyjna. Po zakończeniu konkurencji mogliśmy zregenerować siły spożywając soki, wodę i pyszne pączki. Następnie nadeszła długo oczekiwana chwila przez wszystkich sportowców- rozdanie medali, dyplomów i paczek ze słodyczami i pamiątkowych kubków. Obdarowani, pełni wrażeń wyruszyliśmy w powrotną drogę do domu. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Kadrze oraz Uczniom za organizację olimpiady oraz Wolontariuszom za wszelką pomoc. Do zobaczenia za rok.

Autor: Agata Rybicka, Michał OgoniakAlejka ku pamięci Pana Henryka Błachnio

10 maja wzięliśmy udział w uroczystości nadania imienia śp. Pana Henryka Błachnio jednej z alejek spacerowych nad Jeziorem Swarzędzkim. W uroczystości wzięli udział- żona Pana Henryka- Halina Błachnio wraz z synami i wnukami oraz przyjaciele fotografa. Obecni byli Pan Burmistrz Marian Szkudlarek wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Czachurą, którzy odczytali treść uchwały o nadaniu imienia alejce o co wnioskowało rownież nasze Stowarzyszenie, by upamiętnić naszego Przyjaciela. Wypowiedzi uczestników uroczystości przypomniały dokonania i pasje Pana Henryka. Przecięcia wstęgi dokonali wnukowie fotografa. Będziemy o Tobie pamiętać nasz drogi przyjacielu spacerując tą piękną aleją.

Autor: Michał Ogoniak, Agata Rybicka

 UWAGA Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu przyjmie od 1 czerwca 2018r. kierowcę do przewozu osób z niepełnosprawnościami na ¾ etatu. Kontakt telefoniczny: 61 651 52 86, 604 45 46 75Warsztaty dla Talentów

1. W dniach 16 —19 lipca br. na zlecenie powiatu poznańskiego po raz trzeci zostaną zorganizowane warsztaty artystyczne dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu poznańskiego.

2. Planujemy, że w warsztatach będzie uczestniczyło ok. 20 osób niepełnosprawnych będących mieszkańcami powiatu poznańskiego.

3. Zakładamy, że będą to przede wszystkim laureaci dotychczasowych edycji „Zlotu Talentów"

4. Zostaną zorganizowane warsztaty w następujących kategoriach sztuki: Malarstwo, Instalacja, Muzyka (śpiew), Teatr

5. Warsztaty odbędą się w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie. Uczestnicy będą mieli możliwość zamieszkania. W uzasadnionych przypadkach uczestnikowi warsztatów może towarzyszyć opiekun. Dojazd do Puszczykowa oraz powrót — we własnym zakresie.XV Piknik Integracyjny 16 czerwca 2018

Stowarzyszenie z Murowanej Gosliny zaprasza nas na XV Piknik Integracyjny 16 czerwca br. Możemy zorganizować wyjazd z odpłatnością za autobus i PZU w cenie 15 zł od osoby. Proszę o podanie chętnych na wyjazd.„Wielkanocny dar”

W pierwszych promieniach wiosennego słońca 5 kwietnia wyruszyliśmy z  kadrą WTZ w stronę Eurohotelu na niezwykle podniosłą uroczystość, na którą czekaliśmy od dawna. O godzinie 10.00zebraliśmy się przed salą hotelową, gdzie przybyli zaproszeni goście: Władze Miasta i Gminy Swarzędz, powiatu Poznańskiego oraz „PFRON-u”. Przed hotelem odbyło się uroczyste poświęcenie nowego samochodu przez Księdza proboszcza Dariusza Salskiego z Parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Na początku wszyscy zebrani zaśpiewali pieśń pt. “Oto jest dzień’. Następnie wspólnie odmówiliśmy modlitwę a kapłan poświęcił auto. Potem w podziękowaniu przeszliśmy do hotelu na uroczyste śniadanie wielkanocne. W imieniu uczestników głos zabrał Piotr Śliwiński dziękując za sfinansowanie zakupu samochodu dostosowanego do potrzeb uczestników naszego warsztatu. Wręczyliśmy naszym darczyńcom dyplomy oraz prezenty: aniołki i inne wytwory z drewna wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Po obdarowaniu upominkami, nasi goście zabrali głos życząc nam wygodnej i bezpiecznej jazdy. Kiedy ucichły podziękowania odmówiliśmy wspólnie modlitwę a następnie raczyliśmy się przepysznym śniadaniem wielkanocnym ciesząc się, że możemy być w tej chwili razem. Podczas spotkania wielkanocnego panowała  podniosła atmosfera i radość. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Mariana Szkudlarka, Pani Barbary Czachury- przewodniczącej Rady Miejskiej w Swarzędzu i Radnych za dofinansowanie zakupu samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pozytywne rozpatrzenie wniosku i pomoc finansową. Starostwu  Powiatowemu i Centrum Pomocy Rodzinie za pomoc merytoryczną. Dziękujemy Panu Ireneuszowi Szpotowi i Panu Bogdanowi Dunajewskiemu z Firmy reklamowej “FABO”.

Autor: Agnieszka Szydłowska i Agata Rybicka

“Zwyczaje wielkanocne”

Zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca zaczyna się najpiękniejszy czas oczekiwania na nadejście najważniejszych dla Chrześcijan świąt Wielkiej Nocy. W Wielki czwartek odprawia się tylko jedną mszę nazywaną Wieczerzą Pańską, w którym również został ustanowiony sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Po tej uroczystości milkną organy i dzwony. W Wielki piątek nie odprawia się mszy lecz czytana jest Męka Pańska i odprawiana jest  Droga Krzyżowa. W tym czasie odwiedza się też groby Pańskie w kościołach a w Bukówcu Górnym pojawiają się chłopcy biegający z klekoczącymi głośno drewnianymi kołatkami oznajmiając w ten sposób nadejście południa. Ta tradycja przetrwała tylko w tej miejscowości. Wielka sobota, to czas w którym święci się pokarmy w pięknie przystrojonych wiklinowych koszyczkach. Tego dnia w kościele wieczorem jest odprawiana liturgia światła, po której zaczynają bić dzwony oznajmiając Zmartwychwstanie Pańskie, nazywane Wielkanocą. W wielkanocną niedzielę często o świcie odprawiane są rezurekcje. Tej tradycji nie ma w innych krajach, pojawiają się zające, które ukrywają prezenty w różnych miejscach. Najczęściej są to słodycze albo wymarzone gadżety, które trzeba odnaleźć. We Włoszech czy Hiszpanii są one ukrywane w wielkich czekoladowych jajkach jako niespodzianki. Zając kojarzony jest z wiosną, dla mnie najpiękniejszą porą roku. W Wielkanoc spotykamy się z bliskimi, by wspólnie spędzać czas. Podczas świątecznego śniadania dzielimy się święconym jajkiem składając sobie życzenia. Najwięcej radości sprawia dzieciom „smigus- dyngus”, czyli polewanie wodą bliskich i znajomych. Święta Wielkanocne to najbarwniejsze ze świąt pełne nie tylko zadumy ale też i radości. Dla nas chrześcijan są one najpiękniejsze i zawsze podziwiane przez tych ,którzy ich nie znają.

 

Autor: Mirosława Penczyńska

 Warsztat Muzyczny- Wywiad "5 ZMysłów"

“Muzyka- obraz ludzkich emocji zapisany w nutach”
 
Z prowadzącymi warsztaty muzyczne rozmawiał Michał Ogoniak
Wywiad przeprowadzony w ramach warsztatów muzycznych z dnia 29.stycznia br.  
Ja uczestnik spotkań z  muzykami Panem Patrykiem i Panem Ostafem pozwoliłem sobie na te słowa rozpoczynając wywiad z artystami. Dzięki warsztatom moje serce odkryło na nowo muzykę i to co potrafi ona zrobić z człowiekiem.  Zanim padło pytanie nasi goście podali mi kilka ciekawostek, że: kontrabas waży około 12 kilogramów, że skrzypce i nie jest to wcale metafora tylko prawda mają duszę, która pozwala wydobywać z nich muzykę, że sposób grania palcami na skrzypcach nazywa się picikato.
 
Panowie Patryk, Andrzej oraz Ostaw uświadomili nam to, że muzyka działa jak materiał, który da się kształtować za każdym razem inaczej a muzyka może być formą rozmowy, zamiast słów jest melodia.
Pytanie 1. Skąd pomysł na warsztaty muzyczne?
Patryk: Prowadzenie  warsztatów zaproponował mi Pan Tomek z projektu “5 Zmysłów”
Pytanie 2. Który raz prowadzi Pan tego typu zajęcia?
Patryk:  Tego typu zajęcia prowadzę u Was po raz dziesiąty, ale dodam że każde zajęcia były jak bywa z muzyką za, każdym razem inne. Zależało to od okoliczności.     
Pytanie 3. Jaki był odbiór zajęć?
Ostap: Bardzo dziękuję Patrykowi, że zabrał mnie do Owińsk, bo tam jak i tu u Was było widać radość i interakcje z nami.
Patryk: Twoje słowa Michale z początku wywiadu to słowa, dla których warto żyć. Obaj z Ostapem  uważamy, że muzyka leczy każdego.
Pytanie 4. Zaskoczeniem dla mnie był Darek i jego gra na zenku i Łukasza na flecie, wyciągnęliście z nich ich muzykę?
Ostap:  My z nich nic nie wyciągnęliśmy, posłuchaliśmy i daliśmy im przestrzeń.
Pytanie 5: Czy trudno jest Wam znaleźć odpowiednią tonację czy rytm od osób, które nie znają się do końca na muzyce?
Patryk:  Z Twojego pytania wynikają dwie rzeczy: założenie, że na muzyce się nie znacie. Absolutnie z tym się nie zgadzam, bo chodźby to co Ty powiedziałeś, że muzyka za każdym razem jest inna. To jest istota sprawy, a muzyka jest przyległa do czasu, zagrasz ją i ona znika. Zapytałeś nas także jak my wyczuwamy muzykę zagraną przez Was co jest powodem tego, że kilka lat jesteśmy w zawodzie i tak jak inny specjalista potrafi wymierzyć coś my to potrafimy wysłyszeć.
Pytanie 6: Czym jest dla Was muzyka?
Ostap:  Jest częścią naszego życia, inaczej byśmy nie wybierali tej profesji jako zawodu, synkretyka to granie każdej muzyki. Miałem okazję grać z  bardzo wieloma artystami np z Marinerem.
 
Autor: Michał Ogoniak

 

czytaj więcej


My im kwiaty a One nam serce

Od wielu lat “Dzień Kobiet" i “Dzień Mężczyzn”, to dni, w którym panie i panowie mają prawo do świętowania. 8 marca zorganizowaliśmy w naszym warsztacie małą uroczystość. Z tej okazji przygotowaliśmy program słowno- muzyczny związany z kobietami i mężczyznami. Było bardzo wesoło i miło  przy kawie, cieście, oraz owocowych deserach z galaretką.  Każda z Pań została obdarowana bukietem kwiatów i życzeniami. Pragnę złożyć wszystkim Paniom najszczersze życzenia z okazji Ich święta. I dziś Wasze święto kochane Panie, niech dziś wam nic złego na drodze się nie stanie, niech was omija pech i brzydka pogoda a słońce i uśmiech urody doda. Słowo dziękuję kieruję do Pani Ewy i koleżanek z pracowni gospodarstwa domowego za pyszności, za wysiłek włożony w przygotowanie poczęstunku. Dziękuję Wszystkim za to że postarali się abyśmy wesoło spędzili czas.

Autor: Michał Ogoniak<= Cofnij


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2017

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,