Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum


czytaj więcej


"Uśmiechnięta Rodzina u Świętego Marcina"

Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość pokazania naszych talentów wokalnych oraz prac plastycznych i ceramicznych na festynie- “Uśmiechnięta Rodzina u Świętego Marcina”, Festyn odbył się w dniu 9 czerwca na terenie parafii. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć i ciekawie spędzić ten ciepły, słoneczny dzień.

 

Autor: Mirosława Penczyńska“Majowe gminne igrzyska na medal”

W pierwszy z najcieplejszych dni tej wiosny w „bojowych nastrojach” wraz z kadrą warsztatu wybraliśmy się w gościnne progi Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Celem wizyty w tym miejscu był udział w XXIV Gminnych Igrzyskach Sportowych dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz – Mariana Szkudlarka. Po wejściu do do holu każdemu z zawodników został przydzielony wolontariusz. Sportowcy zostali powitani przez organizatorów zawodów, którym była Szkoła Podstawowa nr 4. Przedstawiły się również drużyny przybyłe na zawody z regionu wielkopolskiego. Zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać występ wokalny byłej absolwentki szkoły. Uczestniczki naszego WTZ Sandry w hymnie olimpijskim pt „I my możemy się śmiać” oraz uczniów szkoły. Wiceburmistrz Swarzędza Pan Tomasz Zwoliński życzył powodzenia zgromadzonym zawodnikom i otworzył olimpiadę. Zabraliśmy się ochoczo do udziału w konkurencjach takich jak: rzuty gumowymi, obręczami na pachołki, piłką do kosza, zabawy manualne, łapanie obręczy na laskę/ krzyżak z obręczami, gra oddechowa, rzuty bilami do celu, rzuty piłką do ruchomego celu, strzały piłką do bramki, kręgle, kolorowe wyspy, tunel, strzały piłki do hokeja do małej bramki, trąba powietrzna, wigibajtus, slalom zręcznościowy, zabawa koordynacyjna. Po zakończonym „boju sportowym” mogliśmy ponownie ujrzeć uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z nauczycielami w utworach wokalnych oraz delektować się poczęstunkiem. Nadszedł czas, na który czeka każdy sportowiec - zwieńczenia wysiłku gratulacjami, złotymi medalami, dyplomami i paczkami z upominkami. Bardzo dziękujemy Organizatorom olimpiady i Nauczycielom za sportową zabawę. Darczyńcom i Wolontariuszom za wszelką pomoc a naszej Kadrze WTZ za opiekę nad nami.

Autor: Agata RybickaINTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCI“Dzień Rodziny”

Każdy z nas ma swoją rodzinę, która obdarza wszystkich bez wyjątku bezgraniczną miłością. 29 maja obchodziliśmy w naszym Stowarzyszeniu specjalny dzień- niektórzy z nas już nie mają swoich Mam, w związku z tym nazwaliśmy ten dzień “Dniem Rodziny”. Z tej okazji nasi opiekunowie, wysłuchali krótkiego artystycznego programu przygotowanego przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Naszym rodzicom i opiekunom dedykowaliśmy wiersze i piosenki poświęcone rodzinie. Nasze świętowanie, rozpoczęło się powitaniem zaproszonych na uroczystość gości a funkcję naszej Stowarzyszeniowej Mamy pełniła Kierownik Warsztatu Pani Barbara Kucharska.Drugą część spotkania poprowadził nasz kolega Piotr, który pełnił funkcję wodzireja i zapraszał wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca przy dźwiękach piosenek biesiadnych. W czasie zabawy mogliśmy posilić się pysznym plackiem i kawą. Specjalne podziękowania należą się Pani Marioli Józwiak- Dyrektor pływalni SCSiR w Swarzędzu” oraz Panu Pawłowi Bocianowi, za użyczenie nam pomieszczenia, w którym mogło się odbyć nasze rodzinne świętowanie. Wspaniale, że należymy do takiego Warsztatu, który jest dla nas jak rodzina. Cieszymy się, że mogliśmy się wykazać przed swoimi bliskimi swoimi zdolnościami, okazać im trochę radości a także wyrazić do nich swoją głęboką miłość.

Autor: Agata Kiejdrowska   WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZO- WYBORZE 11 CZERWCA 2019“Oto Matka Twoja”- (Koncert 12 maja 2019)

Wielu mieszkańców Swarzędza pamięta czasy, gdy jedyną parafią dla większości Swarzędzan był Kościół św. Marcina Biskupa. Ówczesny proboszcz ks. Henryk Mikołajczyk widząc rosnącą liczbę wiernych na os. Kościuszkowców, Czwartaków, Dąbrowszczaków zaczął za zgodą ks. abp. Jerzego Stroby budowę kaplicy. W 1994 r. duszpasterzem został ks. Henryk Ogrodnik. Po trzech latach powstał pomysł na budowę Kościoła  Pod Wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia a dwa lata później kościół został wybudowany. Po księdzu H. Ogrodnik proboszczem został ks. Eugeniusz Guździoł, który zaangażował osoby niepełnosprawne do służby liturgicznej i ministrantury. Obecny proboszcz ks. Dariusz Salski kontynuuje dzieło rozpoczęte przez poprzednika, dzięki któremu my osoby niepełnosprawne jesteśmy aktywni w kościele. Jak łatwo policzyć, to już 25 lat istnienia parafii a więc czas na koncertowe podziękowania za dobroć Matki Miłosierdzia i wszelkie łaski które zsyła na nas z nieba. Miało to miejsce 12 maja na koncercie „OTO Matka Twoja”. W godzinę miłosierdzia, o 15.00 została odczytana modlitwa do Matki Miłosierdzia otwierająca nasze dziękczynienie za srebrny  jubileusz Parafii. Razem ze specjalnym gościem koncertu Panią Haliną Benedyk nasze Stowarzyszenie wykonało pieśń “Oto jest dzień”. W koncercie wystąpiła „Schola” dziecięca „Śpiewające Aniołki” wykonując utwory: „Niechaj zstąpi Duch Twój”, „Mama Królowa”, „Dzisiaj spojrzał na mnie Pan”  przy akompaniamencie gitar, bębna i flażoletu. Zespół podziękował Matce Bożej swoim tańcem i śpiewem. Chór parafialny „CHAWERIM” w swoim repertuarze miał pieśni religijne ale wykonał również pieśń Can't Help Falling In Love- z reg.  Elvisa Presleya z  gościnnym udziałem Haliny Benedyk, "An Irish Blessing", "Miłość doda nam skrzydeł"- Pawła Bębenek, "Salve Regina"- Tomasza Harasimiuka, "I'aime le chocolat" Guntera Schollera. Następnie Kwartet ze Szkoły Podstawowej nr 4 wykonał pieśni: „Jest na świecie miłość”, „Totus Tuus Maryjo”- zaspiewałą Jagoda Mężyńska, "Maryjo chcę zamieszkać z Tobą”- Maja Szmyt, „Najpiękniejsza”- Nadia Szmyt oraz „Ave Maria Jasnogórska”- Oliwia Tromska. Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej wykonał z Panią Halina Benedyk piosenkę „Otwórz mi oczy o Panie”, a Sandra Paetz zaśpiewała "Jest na świecie miłość”. Pod koniec koncertu mieliśmy okazję obejrzeć krótką prezentację o budowie kościoła. Wróciły do mnie wspomnienia, emocje i wzruszenie, bo muszę powiedzieć, że czuję obecność Matki Bożej Miłosierdzia każdego dnia. Na zakończenie odśpiewaliśmy “Barkę”. Koncert w mojej rodzinnej parafii zachowam na długo w pamięci i w sercu.

Autor: Michał Ogoniak“Festiwal Filmów Niecodziennych”

W dniu 10 maja po raz pierwszy braliśmy udział w “V Festiwalu Filmów Niecodziennych”, który odbył się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Do finału konkursu dostało się 10 filmów, reprezentowały one różne gatunki i style, były kryminały, animacje i filmy nieme. Każdy z filmów zawierał swoje przesłanie. Nasz WTZ przedstawił projekcję ukazującą świat osób niepełnosprawnych. Nasz film pt. “W Alei Dnia” zrobiony był w konwencji czarno-białej oraz kolorowej, w którym wystąpili: Mirosława Penczyńska, Michał Ogoniak, Rafał Bendarowicz, Marcin Łaganowski w reżyserii Mariusza Wieliczko. Pokazał jak przełamywać bariery architektoniczne i społeczne. Film zajął pierwsze miejsce. Sprawiając nam miłą niespodziankę i dużo radości. Na festiwalu mieliśmy okazję spotkać znanych ludzi, aktorów, reżyserów ze świata filmów. W ramach festiwalu odbył się również bardzo ciekawy koncert czeskiego zespołu “BeneBend”, który działa już 18 lat. Warto posłuchać ich nagrań. Zespół prowadzi też zajęcia muzyczne dla osób niepełnosprawnych. Ich koncert sprawił, że porwał nas do tańca. Bardzo cieszymy się ze zdobytej nagrody, pozwoli nam na realizacje kolejnych projekcji filmowych. Otrzymaliśmy dyplom, kamerę cyfrową oraz inne upominki. Dzięki Festiwalowi Filmów Niecodziennych powiększyliśmy swoją wiedzę filmową, poznaliśmy nowe techniki filmowe. Radość, którą znaleźliśmy w tym dniu sprawiła, że z większym zaangażowaniem zabierzemy się za kolejne pomysły. Bardzo dziękujemy za to co mogliśmy wspólnie przeżyć 10 maja, Organizatorom Festiwalu i Panu Mariuszowi Wieliczko, który tworzył z nami film.

 Autor: Mirka Penczyńska​1% PRZYJAŹŃ ZNACZY ŻYCIE

KLIKNIJ PONIŻEJ ABY PRZEKAZAĆ NAM 1%

http://www.spdst.org.pl/procent-podatku.html

Od 28 lat wspieramy dzieci i osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny. Liczba dzieci i osób niepełnosprawnych zapisanych do naszego stowarzyszenia liczy już prawie 300 i ciągle wzrasta. Gdyby nie ludzie dobrej woli, wielu z naszych podopiecznych nie miałoby szans na rehabilitację. Staramy się aby osoby te odnalazły swój drugi dom i jednocześnie otrzymały fachową i profesjonalną pomoc. Przez wszystkie lata udało nam się powiększyć bazę do rehabilitacji oraz wczesnej interwencji, zakupić sprzęt, oraz pomoce do usprawniania. Wszystko to dzięki Państwa hojności. Jak co roku liczmy na okazanie nam dobrego serca.

Dziękujemy !“Wielkanoc w drewnie ukryta”

Nadeszła wiosna a wraz z nią święta Wielkiej Nocy czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Z tej okazji w domach każdego z nas oraz w Warsztacie przygotowujemy świąteczne dekoracje. Tak sie dobrze składa, że mamy pracownię stolarską, w której nasi koledzy i koleżanki tworzą świąteczne zające, koguty, kury, kurczaczki, baranki i wiele innych ciekawych prac. Wytwarzane arcydzieła, umilają atmosferę naszego Warsztatu. Każdy z uczestników odznacza się różnymi zdolnościami, które pozwalają im wykazać się na tyle, na ile kto może. Do pracowni stolarskiej należy pięciu uczestników, są to: Rafał, Marcin, Agnieszka, Karolina oraz Kinga. Instruktorem tej pracowni jest Pan Hirek, który swoją fachową ręką i dobrocią przekazuje im ogromną wiedzę. Pani Magda- plastyczka razem z uczestnikami WTZ w Kobylnicy ozdabia prace z drewna technikami z decoupage. Cieszymy się, że w naszym Warsztacie, który jest naszym drugim domem mamy tak wspaniałych ludzi obdarowujących nas swoim zaangażowaniem, miłością i rozwijających nasze talenty.

Autor: Agata Kiejdrowska<= Cofnij


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2018

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,