Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum


Zlot Talentów

Ludzie niepełnosprawni, zmagają się z różnymi przeciwnościami losu. Jesteśmy powołani, by zmagać się z tymi ograniczeniami wykazując się swoimi zdolnościami. W piątek 15 września, uczestniczyliśmy w piątym "Zlocie Talentów”, który odbył się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Luboniu. Wysłuchaliśmy wspaniałych występów wokalnych, teatralnych, obejrzeliśmy prace plastyczne a także teledyski.

Sala w Luboniu, jest bardzo duża i łatwo się w niej zgubić. Mimo to, pokonujemy te przeszkody i cieszymy się, gdy stawia się przed nami różne wyzwania. Wymaga to od nas intensywnej pracy, która potem przynosi bardzo dobre efekty. W Zlocie Talentów udało nam zdobyć dwa dyplomy. Pierwszy dla Sandry Paetz za zajęcie 3 miejsca w kategorii “Prezentacje Wokalne" oraz drugi dyplom za zajęcie 3 miejsca w kategorii "Teledysk". Cieszymy się bardzo, że są wśród nas ludzie, którzy pomagają nam przezwyciężać nasze słabości i wspólnie z nami cieszą się naszymi osiągnięciami. Szkoda tylko, że my nie zawsze tych ludzi doceniamy i niechętnie przyjmujemy uwagi kierowane pod naszym adresem, które są dla naszego dobra.

Uroczystość była bardzo piękna i jednocześnie wzbudziła w nas wiele emocji. Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie werdyktu Jury. Wyniki okazały się satysfakcjonujące, chociaż zdajemy sobie sprawę, że mogłyby być lepiej i nie wszystkim przypadło to do gustu. Cieszyliśmy i bawiliśmy się wspólnie z naszymi gośćmi i sponsorami przy dźwiękach zespołu muzycznego “Karlins” ze Śremu. Po konkursowych zmaganiach, udaliśmy się na poczęstunek.

Autor: Agata KiejdrowskaWyjazd do Lisówek

13 września udaliśmy się do Lisówek, gdzie powiat poznański zorganizował XV już edycję Festynu Integracyjnego „Barierom Stop” o Puchar Starosty Poznańskiego. W imprezie wzięło udział 35 drużyn, razem ponad 300 uczestników. W tym roku hasłem przewodnim było: „Poznajemy świat – Stany Zjednoczone”. Mogliśmy zobaczyć zatem występ Elvisa Presleya, pokaz tańca rock and roll i hip-hop oraz wziąć udział w konkurencjach związanych z tym krajem (rzut podkową, wypychanie indyka, amerykańskie rytmy, quiz wiedzy o USA).

Autor: Łukasz Czajka, Darek Piętka“Lata 70-te w Stowarzyszeniu Pawełek w Owińskach”

Lata 70- te  w “Peerelu”, to czas

dokąd WTZ-et Pawełek zaprosił nas ,

by ciekawie spędzić tam czas.

Gdy słońce tego dnia mocno grzało,

to się szybko okazało,

że trzynasta ta impreza

wcale pecha nie przyniosła

ale w  nasze serca radość wniosła.

Konkurencji nie było mało

a  więcej by się chciało.  

Maluchem się podróżowało

i cały świat się zwiedzało.

Pranie do pralki Frani się ładowało

proszek “Ixi” się wsypywało

i wyżymaczką się wykręcało.

Nasza drużyna na podium stanęła

i trzecie miejsce zgarnęła.  

Drużyny się zjechały

i lata siedemdziesiąte wspólnie wspominały.

Czasem śmiechem wybuchały

i nieśmiało w tańcu podrygiwały.

A my ślicznie dziękujemy za tę sobotę dziewiątego września

gdy słońce na niebie jeszcze grzało, to nam tej imprezy było za mało.


Autor: Michał OgoniakKraków- wycieczka

W słoneczny poniedziałek 4 września zawitaliśmy na kilka dni do przepięknego królewskiego miasta jakim jest Kraków. Kraków był dawną stolicą Polski, spoczywają w nim dawni władcy i królowie. Obecna metropolia przepełniona jest pięknymi zabytkami, które mogliśmy zwiedzić, spacerując z zaciekawieniem po rynku, gdzie w Bazylice Mariackiej Wit Stwosz wykonał swoje największe i najpiękniejsze dzieło ołtarz drewniany. Sukiennice, to miejsce, w którym kiedyś sprzedawali sukno. Obejrzeliśmy również Barbakan, który jest fragmentem dawnych murów obronnych. Zobaczyliśmy Bramę Floriańską, którą przeszliśmy- nazwa ta wzięła się od św. Floriana patrona strażaków i miasta Krakowa. Byliśmy przy „Oknie Papieskim” przy ulicy Franciszkańskiej. W deszczowy wtorek zobaczyliśmy dawną dzielnicę Żydowską, gdzie co roku na ulicy Szerokiej odbywa się festiwal kultury i muzyki żydowskiej, dzięki któremu, można usłyszeć dawno zapomniany język jidysz, są tam synagogi jak i interesujące domy, w których zamieszkuje mniejszość żydowska. Zobaczyliśmy też piękny zabytkowy kościół Bożego Ciała. Wawel to najpiękniejszy zamek, w którym zamieszkiwali królowie a w ich komnatach znajdują się ręcznie tkane arrasy i gobeliny przedstawiające sceny z biblii.  Byliśmy w katedrze na Wawelu, gdzie podziwialiśmy obrazy, rzeźby. Uczciliśmy pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Zawitaliśmy również do Niepołomic, miejsca dawnych polowań królewskich w tamtejszej puszczy. To w tym mieście stoi myśliwski zamek będący miniaturą Wawelu. Jest w nim ciekawa kolekcja dzikich zwierząt żyjących kiedyś w puszczy, były również zwierzęta z wielu stron świata. Podziwialiśmy interesującą wystawę obrazów i portretów. Niewielkie miasteczko ma też wspaniały kościół parafialny, malowniczy ryneczek z barwnymi kamienicami i fontanną. Odwiedziliśmy Tyniec, w którym zwiedziliśmy klasztor i kościół. Gospodarzami tego miejsca są ojcowie Benedyktyni. Można było nabyć tam wyroby wytwarzane przez zakonników. Podczas wycieczki mieszkaliśmy w hotelu Azalia niedaleko Krakowa. Bardzo się cieszymy z możliwości zwiedzenia i poznania tylu pięknych miejsc przepełnionych historią naszej Ojczyzny. Dziękujemy Panu Wojewodzie za dofinansowanie wycieczki dzięki której mogliśmy odkryć miejsca tak nam bliskie, znane z legend i historii. Wycieczka do Krakowa sprawiła wiele radości a chwile z tej wyprawy pozostaną na zawsze w naszych sercach i będziemy je długo wspominać w jesienne i zimowe dni.       

Autor: Mirosława Penczyńska (uczestniczka wycieczki)“Dostarczyciele Roboczogodzin” VWP RUN 2017

1 września w naszym warsztacie zaświeciło słońce za sprawą grupy pracowników Firmy Volkswagen. Nasi Goście w tym dniu przybyli do nas z prezentem w postaci czeku o wysokości 2000 zł. Kwota była efektem finałowym akcji “Dostarczyciele roboczogodzin” na imprezie sportowej “VWP RUN 2017”. W ramach podziękowań przedstawiliśmy krótki program artystyczny i wręczyliśmy darczyńcom upominki - nasze prace z drewna i ceramiki. Dziękujemy za wsparcie finansowe, które będzie wykorzystane na naszą rehabilitację.

 

Autor: Michał Ogoniak - uczestnik WTZAktywny wypoczynek nad Bałtykiem

W sierpniowy ciepły poranek tego roku podopieczni z naszego stowarzyszenia i osoby towarzyszące wyruszyły w podróż do malowniczej nadmorskiej miejscowości– Darłówko. Wszyscy uczestnicy aktywnie spędzali czas, “naładowali akumulatory” i pracowali nad formą fizyczną korzystając z klimatu morskiego i zabiegów. W odnowionym ośrodku rehabilitacyjnym „Piramida” do dyspozycji wszystkich gości był: basen, ścianka wspinaczkowa, siłownia, oraz dla młodszych klub dziecka i plac zabaw. Po dotarciu na miejsce mogliśmy odpocząć i rozkoszować się promieniami letniego słońca. Następnego wieczoru przy przygotowanym dla naszej grupy grillu i muzyce zajadaliśmy pyszne kiełbaski. W niedzielę odbyły się wizyty lekarskie, po których zaczęliśmy zabiegi poprawiające nasze zdrowie. Natomiast wieczorem mogliśmy się wyszaleć na parkiecie przy klubowo– dyskotekowych hitach. Kolejne dwa wieczory, po dniach wypełnionych plażowaniem i codziennymi zabiegami mieliśmy okazję popląsać przy muzyce w wykonaniu braci Jończyk. Kilka razy w tygodniu, dla chętnych za drobną opłatą odbywały się wycieczki, można było przepłynąć do Darłowa tramwajem wodnym, zwiedzić Jarosławiec i “Zagrodę śledzia”, Dobrzycę, Hortulus, Słowiański Park Wodny oraz Dolinę Charlotty. Mieliśmy również okazję przeżyć rejs statkiem. Dziękujemy Dyrekcji i Kadrze ośrodka za gościnę, miłą atmosferę oraz fachową opiekę podczas naszego pobytu dzięki, któremu mogliśmy zregenerować siły. Dziękujemy Władzom Gminy Swarzędz i Powiatu Poznańskiego za wsparcie finansowe wyjazdu zdrowotno-wypoczynkowego nad morze a naszemu stowarzyszeniu za zorganizowanie tego fantastycznego wyjazdu.

Autor: Agata Rybicka, Mateusz NowakXIII Przegląd Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych "Anielskie Śpiewogranie"

"XVI Powiatowe Igrzyska Osób Sprawnych Inaczej”.

W sobotę, rozpoczął się sezon wakacyjny a wraz z nim "XVI Powiatowe Igrzyska Osób Sprawnych Inaczej”. Zmagania sportowe odbyły się na odnowionym boisku "Centrum Sportu i Rekreacji w Swarzędzu. Przybyło bardzo dużo zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń, z powiatu poznańskiego oraz Goście i Sponsorzy, bez których nasza impreza nie mogłaby się odbyć. Otwarcia Olimpiady, dokonał Pan Starosta Jan Grabkowski i Pan Marian Szkudlarek- Burmistrz Swarzędza. Po prezentacji drużyn zapalono znicz olimpijski, złożyliśmy przysięgę  a Orkiestra Dęta zagrała hymn olimpijski. Ochotnicza Straż Pożarna ze Swarzędza zaprezentowała techniki udzielania pierwszej pomocy oraz swój sprzęt. Dzięki terapeutom, organizatorom i wolontariuszom bawiliśmy się świetnie. Na naszych twarzach gościł uśmiech i radość z zaliczonych dyscyplin sportowych. Braliśmy udział w  konkurencjach drużynowych i indywidualnych między innymi takich jak: nordic walking, bieg na 60 metrów, rzut piłką lekarską, trójskok, wioślarz, tor przeszkód, jazda na rowerze, rzuty do celu, slalom hokejowy, ćwiczenia manualne, kręgle, rzut piłką do kosza, bieg w workach, bocce. W czasie igrzysk, wykazaliśmy się również swoimi zdolnościami manualnymi. Naszą olimpiadę, uświetniło jak co roku, Strzeleckie Bractwo Kurkowe oraz pracownicy i wolontariusze Firmy „Blum”. Mogliśmy zobaczyć również taniec, w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek pod kierunkiem terapeutki Pani Sandry. Cały ten piękny dzień, dostarczył nam ogrom radosnych przeżyć a także wspaniałych nagród w postaci medali, pucharów, dyplomów, „blumoszytów”. Dziękujemy wszystkim, ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do organizacji tak wspaniałego dnia. Po raz kolejny mogliśmy pokazać, że niepełnosprawność jest do pokonania, mimo życiowych trudności i że, warto próbować. Dziękujemy darczyńcom: Władzom samorządowym powiatu i gminy, Firmie „Blum”, Swarzędzkiemu Centrum Sportu i Rekreacji, Strzeleckiemu Bractwu Kurkowemu, Swarzędzkiej Orkiestrze Dętej, Straży Pożarnej ze Swarzędza, Fundacji „Ekos”, Gimnazjum nr 3, p. Barbarze Antoniewicz, p. Wandzie Konys, Kadrze WTZ, Wolontariuszom, Rodzicom, 

Agata Kiejdrowska, Michał Ogoniak35 wiosen Misia Uszatka”

Pod koniec czerwca zostaliśmy zaproszeni przez naszych długoletnich przyjaciół do Przedszkola „ Miś Uszatek” na krótki program artystyczny. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami pragnęły pokazać program, który zaprezentowały wcześniej na jubileuszu 35- lecia tej bajkowej placówki. Mogliśmy posłuchać popisów wokalnych oraz zobaczyć niezwykłe układy choreograficzne z różnych regionów Polski. Jesteśmy pod dużym wrażeniem umiejętności i talentów naszych małych przyjaciół. Przedszkolaki w niespełna miesiąc zdołały z pomocą swoich opiekunów przygotować to fantastyczne widowisko. Gdy ucichły ostatnie takty muzyki gospodarze obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi prezentami w postaci kolorowych motyli. Pragniemy podziękować Wam Kochane Przedszkole za przyjaźń i życzyć kolejnych jubileuszy.

 Michał Ogoniak, Agata Rybicka

czytaj więcej


<= Cofnij


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2017

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,