Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu

Witamy na stronie stowarzyszenia

Menu główne

Pracownie Swarzędz

Pracownie Kobylnica

Formy rehabilitacji

Inne

           


.

Kartka z kalendarza na stronę


Archiwum


WYJAZD DO DARŁÓWKA 2018

PRZYJMUJEMY ZAPISY NA WYJAZD DO DARŁÓWKA, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ OD 02-10 SIERPNIA 2018. KOSZT OD OSOBY WYNOSI 780,00 ZŁ PRZY ZAPISIE WPŁACAMY 100 ZŁ OD OSOBY

ZAPISY W STOWARZYSZENIU

czytaj więcej


"Spotkanie Opłatkowe z Przyjaciółmi"

Święta Bożego Narodzenia, to czas pełen radości, miłości i pokoju. To czas, w którym dzielimy się opłatkiem oraz składamy sobie serdeczne życzenia. 21 grudnia spotkaliśmy się w "EuroHotelu", by wspólnie z Naszymi Przyjaciółmi, Gośćmi podzielić się opłatkiem i posmakować świątecznych potraw. Na początku uroczystości Pani Basia Kucharska Kierownik naszego Warsztatu, powitała nas oraz zaproszonych na wigilię gości. W wigilijny nastrój wprowadzili nas nasi koledzy i koleżanki wierszami "Księdza Jana Twardowskiego" oraz  występem muzycznym. Złożyliśmy życzenia urodzinowe i wyrazy wdzięczności Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Panu Pawłowi Pawłowskiemu za długoletnią pomoc i wspieranie Stowarzyszenia. Oficjalną część uroczystości zakończyła wspólna modlitwa prowadzona przez Księdza Dariusza Salskiego Proboszcza Parafii Matki Bożej Miłosierdzia  i odczytaniu Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na ten szczególny dzień w roku. Cieszymy się, gdy możemy się obdarować prezentami, złożyć świąteczne życzenia i wspólnie kolędować.
 
Autor: Agata Kiejdrowska
 

Świąteczno- zimowe zmagania sportowe

Choć za oknem było szaro buro i ponuro w naszym warsztacie z początkiem grudnia zagościł duch sportowy. W drugi piątek bieżącego miesiąca w bojowych nastrojach wyruszyliśmy wraz z kadrą WTZ do szkoły Fundacji Społecznej “Ekos”. Jak co roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zmaganiach sportowych przygotowanych dla nas przez nauczycieli i uczniów tej szkoły. Tradycyjnie przed każdymi zawodami zostaliśmy dobrani w pary z licealistami, którzy podczas olimpiady służyli nam swoją pomocą jako wolontariusze. Zabierając głos Pani Barbara Kucharska- Kierownik naszego WTZ życzyła wszystkim powodzenia a Pan Witold Gromadzki Dyrektor szkoły uroczyście ogłosił rozpoczęcie olimpiady. Dariusz Piętka, Mateusz Nowak i Sandra Paetz z Kobylnickiej filii naszego warsztatu wykonali utwór „Królowie Życia”. Następnie przyszedł czas naszego sportowego zaprzysiężenia, które całej grupy wypowiedział Michał Ogoniak. Po przyrzeczeniu rozpoczęły się nasze zmagania w takich konkurencjach jak: mecz piłki nożnej, klub kibica, tor przeszkód, szukanie równowagi, przeciąganie liny, rzut piłką do kosza, rzuty woreczkami do celu, “co w kaszy piszczy”? oraz “zgadnij co to”?. Gdy zakończyliśmy zawody mogliśmy skosztować słodkiego poczęstunku owoców. Czas upływał szybko wśród zabawy oraz radości. Przyszła chwila najważniejsza dla każdego sportowca podziękowań i nagród w postaci medali, dyplomów oraz innych upominków. Na koniec wspólnie trzymając się za ręce odśpiewaliśmy hymn naszego warsztatu pt: „Jaka siła”, po czym szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do domów. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom, Pani Beacie Szafrańskiej, Pani Natalii Czajce, Pani Magdalenie Janas oraz Uczniom klas IA i IB z “Ekosu” za przygotowanie tej wspaniałej sportowej imprezy oraz opiekę podczas jej trwania. Do zobaczenia za rok.

Autor: Agata Rybicka"Spotkanie z teatrem"

5 grudnia byliśmy w Teatrze Polskim w Poznaniu. Obejrzeliśmy adaptację znanego operowego przedstawienia pt. “Krakowiacy i Górale”. Sztuka została przeniesiona do obecnych czasów. Nowoczesna muzyka, scenografia i kostiumy dopełniły całości. Można było usłyszeć w niej bardzo różnorodne gatunki muzyczne, choćby folklor góralski, który przeniósł nas na Podhale, gdzie górale wiedli skromne życie wypasając owce. Bogaci mieszczanie z Krakowa bardzo gnębili ich przeróżnymi podatkami, które na nich zsyłał panujący wówczas król. Młoda młynarka, która wyszła za mąż za bogatego i starszego od siebie męża tylko dla pieniędzy uganiała się za młodymi chłopakami, bo nie kochała tak naprawdę swojego męża. Jej pragnieniem było, by córka też poślubiła starszego bogatego mieszczanina Bryndala. Młoda młynarzówna bardzo kochała biednego i pięknego górala Stasia. Rodzice nie chcieli nawet słyszeć o decyzji córki i zabraniali się z nim spotykać. Bryndal będąc bogatym Krakusem mógł zapewnić jej dostatnie życie. Próby przymusu do ślubu były powodem do waśni między rodami, co prowadziło do ludzkich tragedii. Na Podhale powraca młody student, który słysząc odbywające się wesele w karczmie postanawia na nie wprosić się. Gdy Staś wyszedł zaczerpnąć świeżego powietrza zbliżył się do niego nieproszony gość i zapytał dlaczego jest taki smutny i czyje to wesele. Staś opowiedział mu swoją smutną historię, że nie może poślubić tej, którą go kocha. Rodzice chcą ją wydać za starszego i bogatego Bryndala z Krakowa, którego ona nie kocha. Staś zaprosił do środka studenta, który próbował odwieść od złej decyzji rodziców młodej młynarzówny. Nie udało mu się wówczas ich od niej odwieść  a kłótnie między rodami trwały nadal. Student bardzo pragnął połączyć ze sobą zakochanych i ukrócić te spory. Wpadł na pomysł by niezgodnych i złośliwych Krakusów pogodzić z biednymi Góralami na zawsze. Użył do tego nie lada fortelu. Zwołał zwaśnione rody i postraszył ich elektrycznym pastuchem pokazując jaką mocą włada. Wystraszeni ludzie widząc co, się dzieje postanowili się pogodzić. Rodzice młodej młynarzówny zgodzili się na ślub córki z ukochanym Stasiem. Sztuka ta, to bardzo ciekawa opowieść zawierająca w sobie elementy historyczne. Jest ostrzeżeniem dla wszystkich, że kłótnie do niczego dobrego nie prowadzą.  Krakowiakiem i Góralem może być każdy z nas. Tylko dobro, miłość, zgoda, szacunek dla drugiego człowieka mogą być drogą do pokoju . Każdy z nas powinien obejrzeć tę sztukę, by dowiedzieć się, jak jest interpretowana w tych czasach, w których przyszło nam żyć.

Autor: Mirosława Penczyńśka„Bal Z Mikołajami 2017”

W sobotę 2 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów odbył się Bal z Mikołajami dla podopiecznych Stowarzyszenia i młodszych dzieci objętych opieką OPS-u. Jest to właściwie jedyna impreza, w trakcie której możemy wspólnie bawić się z naszymi kolegami i koleżankami, których na co dzień nie spotykamy. Przewodnicząca stowarzyszenia Pani Barbara Kucharska powitała zebranych gości, następnie głos zabrał Wicestarosta Zygmunt Jeżewski dziękując za działania Stowarzyszenia dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej, w podziękowaniu za pomoc, która płynie od Władz Gminy i Powiatu, Darczyńców i wolontariuszy do osób niepełnosprawnych zaprezentował program artystyczny. Zaśpiewał piosenki “Królowie świata”, ‘T’ amo” a Agata Kiejdrowska brajlem przeczytała wiersz o przyjaźni. Nasi goście wspomnieli o 25 Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych, który miał miejsce 3 grudnia. Trzeba powiedzieć, że nie zapomniała o nas także w tym roku znana artystka mająca ogromne i wspaniałe serce, P. Halina Benedyk, która rozpoczęła  swoim występem  „Bal z Mikołajami”. Po występie Pani Haliny zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników balu, które wykonał Pan Marek Błachnio. Oprawą muzyczną i rozgrzaniem wszystkich zebranych do skocznej zabawy zajmował się Pan Robert Olszewski i jego zespół „Music Max”. Przez cały wieczór grano najlepsze polskie i zagraniczne przeboje bawiąc wszystkich uczestników balu. Firma “Blum” jak co roku zrobiła nam ogromny prezent, obietnicę wyremontowania kuchni w naszym warsztacie terapii, za co serdecznie dziękujemy. W tym roku tradycja również została podtrzymana i na zakończenie balu podopieczni Stowarzyszenia otrzymali paczki ze słodyczami. W imieniu uczestników zabawy serdecznie dziękuję Wszystkim Kochającym Ludziom, które pomogły zorganizować „Bal z Mikołajami” i sprawili, że mogliśmy przeżyć dzień pełen radości.

Dziękujemy Darczyńcom Balu”

  • Władzom Gminy i Powiatu

  • Firmie “BLUM”

  • P. Wandzie Konys

  • P. Małgorzacie Nowak

  • P. Krystynie Wróbel

  • Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3

  • Wolontariuszom ze szkoły w Zalasewie i ich opiekunom

  • Gościom

  • Zarządowi Stowarzyszenia

Autor: Michał Ogoniak

 Wyjazd do Kina “Listy do M3”

Każde spotkanie z kulturą, wyjazd do kina, teatru jest dla nas ciekawym przeżyciem. Dla osób niewidomych, bardzo dużym ułatwieniem w oglądaniu filmu, czy teatru jest audio- deskrypcja. Polega ona na tym, że idzie osoba niewidząca do kina, siada wygodnie w fotelu i dostaje słuchawki na uszy a lektor mówi wszystko, co się dzieje na ekranie. Jednak nie we wszystkich kinach są takie udogodnienia.  28 listopada wybraliśmy się do kina “Kinepolis” w Poznaniu na komedię pt. "Listy do M3". Ten film od samego początku wywołał na naszych twarzach uśmiech. Film opowiada o świętach Bożego Narodzenia, w którym przeważa okres radości, przyjaźni oraz wybaczania sobie wszelkich win. Ponadto można zobaczyć wiele wątków: miłość, przyjaźń, życzliwość, serdeczność, zrozumienie. W czasie filmu mogliśmy wypić kawę i posmakować różnych smakołyków. Film był ładny i wesoły. Gdy pojawi się czwarta część, to na pewno też pojedziemy do kina.

Autor: Agata Kiejdrowska„Ósmy kontynent- Madagaskar”

Listopadowe spotkanie w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu to wizyta geografa, geologa i podróżnika Pana Piotra Kowalczyka, który przedstawił zebranym Ósmy kontynent świata.

Z naszym stowarzyszeniem opowiadań podróżnika z zaciekawieniem słuchali uczniowie szkoły dla niesłyszących z Poznania. Madagaskar to trzecia największa wyspa świata jakby osobny kontynent. Wyspa, gdzie nigdy nie ma zimy jest trzy razy większa od Polski a przelot z naszego kraju na nią wynosi 12 godzin.

Madagaskar to jedyne miejsce w Afryce, gdzie są uprawiane pola ryżowe. Gdy udamy się na sawannę ujrzymy tam już inny klimat i słynną tylko na Madagaskarze aleję baobabów. To drzewo może osiągnąć do 100 metrów wysokości. Pierwszy raz usłyszeliśmy o Malgaszu, okazało się, że jest to mieszkaniec Madagaskaru, inaczej –Azjata, który dotarł na wyspę ok 1000 lat temu.  Symbolem Madagaskaru jest kameleon, który zdaniem mieszkańców przynosi pecha a jest ich tam 96 gatunków. Lemur, to kolejny symbol tajemniczej wyspy. Najsłynniejszą rośliną w madagaskarskiej dżungli jest wakuna, czyli mango lub smoczy owoc. Pan Piotr podczas prelekcji chętnie odpowiadał również na nasze pytania, dowiedzieliśmy się, że: stolicą Madagaskaru jest Antananarywa, językiem urzędowym jest język francuski, waluta to ariary. Na wyspie jest wiele polskich misjonarzy. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Kowalczykowi za przekazanie swojej wiedzy z pobytu w tym kraju.

Autor: Michał Ogoniak<= Cofnij


Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
62-020 Swarzędz, os. Kościuszkowców 13

KRS 0000021128

1% podatku na dzieci, rehabilitacja niepełnosprawnych
Swarzędz koło miasta Poznań
2009 - 2017

Content

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
os. Kościuszkowców 13,
62-020 SwarzędzODDZIAŁ KOBYLNICA
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka
ul. Poznańska 99,
62-006 Kobylnica,